13.9 C
Județul Arad
9 mai, 2024

Universitatea Craiova a salvat un punct, cu chiu, cu vai, la Botoșani. Remiza care încurcă ambele echipe

Publicat la 18 februarie 2024, 20:22

Oltenii au salvat un punct. sursa: Facebook

Universitatea Craiova a încheiat la egalitate, scor 2-2, confruntarea disputată, duminică, în deplasare, la Botoșani, în runda a 26-a a campionatului intern.

Universitatea Craiova a smuls egalul în deplasare cu FC Botoşani, 2-2 (0-2), duminică seara, într-un meci din etapa a 26-a a Superligii de fotbal.

Penultima clasată a condus cu 2-0 la pauză, dar echipa antrenată de bulgarul Ivailo Petev a revenit în repriza secundă şi a obţinut un punct in extremis.

Universitatea Craiova, remiză la Botoșani

Ambele goluri ale gazdelor au fost marcate de argentinianul Juan Cruz Kaprof (17, 41), după greşeli în lanţ în apărarea craioveană. Sud-americanul a deschis

, marcând primul său gol în Superligă, în urma unei neînţelegeri între portarul David Lazar şi fundaşul Gjoko Zajkov. Al doilea gol a fost înscris după o neînţelegere în trei, portarul David Lazar şi fundaşii Mihai Căpăţînă şi Gjoko Zajkov.

Universitatea a redus din diferenţă prin Alexandru Mitriţă (53), cu un şut din marginea careului, iar

Elvir Koljic (90+5) a reuşit golul egalării, din centrarea lui Căpăţînă.

are o singură înfrângere în ultimele şase etape, trei victorii şi două egaluri.

Universitatea are o singură victorie în ultimele opt etape, patru egaluri şi trei eşecuri.

În tur, oltenii s-au impus cu 5-1

AFC Botoşani – Universitatea Craiova 2-2 (2-0), Stadion Municipal – Botoşani

Au marcat: Juan Cruz Kaprof (17, 41), respectiv Alexandru Mitriţă (53), Elvir Koljic (90+5).

Arbitru: Szabolcs Kovacs (Carei); arbitri asistenţi: Adrian Vornicu (Iaşi), Mihăiţă Necula (Bucureşti); al patrulea oficial: Marius Omuţ (Satu Mare)

Arbitru video: Bogdan Dumitrache (Bucureşti); arbitru asistent video: Alexandru Cerei (Cluj-Napoca)

Observatori: Cristian Nica (Ploieşti) – CCA, Bogdan Buhuş (Bârlad) – LPF.

În clasament, oltenii sunt pe poziția a 4-a, cu 39 de puncte, moldovenii sunt pe ultimul loc, cu 20 de puncte, la 7 distanță de salvarea directă de la retrogradare.

Bogdan Andone, antrenorul gazdelor, a spus, la final, că oamenii săi nu ar fi meritat să obțină toate punctele puse în joc. „Am pierdut, am avut 2-0, dar până la urmă, rezultatul a fost echitabil. Dacă după meciul de la Arad, am spus că meritam victoria, azi, rezultatul a fost echitabil, chiar dacă e dureros să iei gol în prelungiri. Nu meritam victoria”, a declarat Andone la Digi Sport.