Județul Arad
19 mai, 2024

Superliga – play-out: Petrolul Ploieşti – Oţelul Galaţi 2-1

astăzi, 17:22

Echipa Petrolul Ploieşti a învins duminică, pe teren propriu, scor 2-1, gruparea Oţelul Galaţi, în etapa a 8-a din play-out-ul Superligii.

Gazdele au deschis scorul în minutul 10, dintr-un penalti obţinut de Alexandru Musi şi transformat de Grozav. După două minute, Musi a trecut pe lângă majorarea avantajului, iar oaspeţii au avut un gol anulat pentru ofsaid, în minutul 37. După alte trei minute oaspeţii au înscris un gol valabil, prin Maciel, şi la pauză a fost 1-1, după ce Grozav a ratat singur cu portarul advers. Gazdele au înscris golul victoriei în minutul 81, prin Berisha, care a deviat un şut al lui Ţicu, şi Petrolul s-a impus cu 2-1. În clasament, Oţelul e pe locul secund, cu 33 de puncte, la o lungime de lider, UTA Arad. Petrolul Ploieşti este pe locul 5, cu 29 de puncte.

PETROLUL: Zima – Huja, Meijers, P. Papp – Ţicu, Grozav (Işfan 87), Takayuki Seto, Jair (LL. Dumitriu 46), Hanca (D. Radu 87) – Irobiso (Berisha 59), Al. Musi (I. Răducan 71). ANTRENOR: Laszlo Balint

OŢELUL GALAŢI: E. Pap – Zhelev (Adăscăliţei 53), Yabre, J. Cisse, Miguel Silva – Cisotti, Zivulic, J. Lameira (I. Neagu 76) – Maciel (Aly Malle 71), Rusevic (Al. Pop 53), Bodişteanu (R. Tănasă). ANTRENOR: Dorinel Munteanu

Cartonaşe galbene: Zima 36, Berisha 82, P. Papp 87 / E. Pap 10, Maciel 67

Arbitri: Horia Mladinovici – Ciprian Danşa, Valentin Avram – Valentin Porumbel

Arbitri VAR: Viorel Nicuşor Flueran – Mihăiţă Necula

Observator: Sorin Boca