Județul Arad
14 mai, 2024

Superliga – play-out: Poli Iaşi – UTA Arad 0-2, şi arădenii devin lideri

astăzi, 20:10

Echipa UTA Arad s-a impus duminică, în deplasare, scor 2-0, în înfruntarea cu Poli Iaşi, din etapa a 7-a a play-out-ului Superligii.

În prima parte Omondi a ratat pentru arădeni, în minutul 18, iar portarul arădean Florin Iacob a respins excelent în minutul 40, iar la pauză s-a intrat cu scor alb. După reluare, Rareş Pop a ratat în minutul 59, dar trei minute mai târziu a dat o pasă foarte bună pentru Ezekiel şi acesta a deschis scorul. În minutul 70, arbitrul Chivulete a dat penalti la un posibil henţ în careu al arădenilor, dar după consultarea VAR, lovitura de pedeapsă a fost anulată. În minutul 84 Ezekiel a pasat pentru Luckassen şi acesta a înscris cel de-al şaselea său gol stagional. Reuşita olandezului a avut nevoie de validarea VAR şi UTA s-a impus cu 2-0 la Iaşi. Poli ocupă ultimul loc în play-out, cu 21 de puncte, în timp ce UTA este lider, cu 34 de puncte.

POLI IAŞI: S. Lung jr – Todoroski, F. Ilie, Bouhenna, R. Ispas (Allanzinho 64) – A. Roman, M. Bordeianu, Marchioni (Jatoba 79), Ştefanovici – S. Buş (Harrison 64), Bettaieb (Kabran 72). ANTRENOR: Tony da Silva

UTA: Fl. Iacob – Diogo Rodrigues (Căpuşă 46), I. Conte, Stolnik, K. Lawrence (Ezekiel 56) – Micovschi (R. Trif 56), C. Mihai, Vulturar (A. Lopez 77) – R. Pop (Stahl 72), Luckassen, Omondi. ANTRENOR: Mircea Rednic

Cartonaşe galbene: Todoroski 90+3 / Luckassen 9, Ezekiel 90+3

Arbitri: Andrei Florin Chivulete – Andrei Constantinescu, Florian Alexandru Vişan – Andrei Moroiţă

Arbitri VAR: Claudiu Marcu – Alexandru Filip

Observator: Marian Salomir