Publicat: 13/05/2024, 05:53
FCU Craiova și FC Voluntari vor evolua sezonul viitor îm LIga 2, iar FC Botoşani şi Dinamo vor juca la baraj cu locurile 3/4 din eșalonul secund.
FC Botoșani, antrenată de Bogdan Andone, va întâlni CS Mioveni, iar Dinamo va juca împotriva AFK Csikszereda.
Poli Iaşi a ieșit cel mai bine și a evitat şi barajul, după o victorie cu Petrolul Ploieşti, scor 2-0, prin goluri marcate în minute consecutive de Cătălin Itu (69) şi Adel Bettaieb (70).
Casa Fotbalului va găzdui luni, de la ora 11:00, tragerea la sorţi prin care va fi stabilită ordinea disputării jocurilor de baraj pentru menţinerea/promovarea în Superligă, anunţă frf.ro.
În urma rezultatelor înregistrate în ultima etapă a play-off-ului din Liga 2, CS Mioveni a încheiat sezonul pe poziţia a 5-a în clasament, urmând să întâlnească echipa de pe locul 8 din play-out-ul SuperLigii, în timp ce AFK Csikszereda a încheiat sezonul pe poziţia a 6-a şi va evolua împotriva echipei clasate pe locul 7 în play-out-ul SuperLigii.
Cum arată clasamentul?
UTA a terminat pe primul loc din play-out, cu 37 de puncte, urmată de Oţelul (36 p), Hermannstadt (34 p), U Cluj (33 p), Petrolul (29 p), Poli Iaşi (27 p), FC Botoşani (25 p), Dinamo (27 p), FC Voluntari (24 p) şi FCU Craiova (22 p).
Oţelul Galaţi – FC Botoşani 2-0
Dinamo – UTA Arad 2-0
FC Voluntari – Universitatea Cluj 0-1
FCU Craiova – FC Hermannstadt 1-3
Politehnica Iaşi – Petrolul 2-0
Meciul de la Craiova Meciul s-a încheiat cu o întârziere de 20 de minute, jocul fiind întrerupt în min. 85, după ce fanii gazdelor au rupt scaune şi le-au aruncat pe teren. După cinci minute de aşteptare, arbitrul a trimis jucătorii la vestiare pentru zece minute, iar apoi jocul s-a reluat fără alte incidente.
Urmărește Gândul.ro pe
Ce se întâmplă doctore
Stirile Kanal D
Râzi cu lacrimi
Cele mai noi
Video –
13 May, 00:30
Știri politice –
13 May, 00:05
12 May, 23:48
Ultima oră
12 May, 23:19
IT&C –
12 May, 22:27
12 May, 22:17