21.7 C
Județul Arad
8 septembrie, 2024

Superliga de fotbal. UTA Arad i-a stricat debutul lui Lennon la Rapid

UTA Arad şi Rapid Bucureşti au încheiat la egalitate partida disputată sâmbătă, în prima etapă a Superligii de fotbal.

Lotul celor de la UTA a fost remaniat în vară. Aici, primul 11 de astăzi FOTO: Facebook UTA Arad

Partida UTA Arad – Rapid Bucureşti s-a terminat la egalitate, scor 1-1. Scorul a fost deschis de germanul Christopher Braun în minutul 23. Rapidiştii au condus cu 1-0 la pauză, dar gazdele au egalat în minutul 60 prin golul lui George Cimpanu.

În minutul 89 atacantul gazdelor Eric Johana Omondi a înscris, dar golul a fost anulat după consultarea sistemului VAR. Decizia a fost îndelung contestată de arădeni.

Mircea Rednic, antrenorul care a adus ultimul titlu pentru Rapid, în 2003, aflat acum pe banca arădenilor i-a stricat debutul nord-irlandezului Neil Lennon la gruparea giuleşteană.

Tot sâmbătă s-a mai jucat partida Sepsi Sf.Gheorghe-Poli Iaşi, scor 1-0. Apoi, la ora 22.00, este programată să înceapă partida FCSB-U Cluj, ultima a zilei.

Vineri, s-au desfăşurat primele două meciuri ale campionatului. Unirea Slobozia a provocat marea surpriză învingând în deplasare echipa lui Gheorghe Hagi, Farul Constanţa. Oaspeţii s-au impus cu 1-0. În al doilea meci, FC Hermannstadt şi Univ. Craiova au încheiat la egalitate, scor 0-0.

Pentru cele mai importante ştiri ale zilei, transmise în timp real şi prezentate echidistant, daţi LIKE

ca să vezi imagini spectaculoase și povești din toată lumea!